Full Race 1 results 2016

Boat Name Class Handicap Numeric Type/ class Start Time Finish Time Elapsed time Time Mins Corrected Time Position
Alberta 1   Smack 08:00 10:54:49 02:54 174.817   1
Maria 1   Smack 08:00 10:59:18 02:59 179.300   2
My Alice 1   Smack 08:00 11:05:14 03:05 185.233   3
Charlotte Ellen 1   Smack 08:00 11:07:30 03:07 187.500   4
Sallie   6 Smack 08:00 11:08:58 03:08 188.967   5
              0.000    
Boat Name Class Handicap Numeric Type/ class Start Time Finish Time Elapsed time Time Mins Corrected Time Position
Lizzie Annie 2   Smack 08:00 11:01:14 03:01 181.233   1
Martha II 2   Smack 08:00 11:03:24 03:03 183.400   2
Peace 2   Smack 08:00 11:05:06 03:05 185.100   3
Polly 2   Smack 08:00 11:12:23 03:12 192.383   4
                   
                   
Boat Name Class Handicap Numeric Type/ class Start Time Finish Time Elapsed time Time Mins Corrected Time Position
Firefly 3 0.969   08:10 11:14:23 03:04 184.383 178.67 1
Greensleeves 3 0.89 Memory19 08:10 11:36:06 03:26 206.100 183.43 2
Reverie 3 0.897   08:10 11:48:13 03:38 218.217 195.74 3
Hardy 3 1.18   08:10 11:00:37 02:50 170.617 201.33 4
Crow 3 1.072   08:10 11:25:38 03:15 195.633 209.72 5
                   
Boat Name Class Handicap Numeric Type/ class Start Time Finish Time Elapsed time Time Mins Corrected Time Position
Rhumba 4 1140 Sterling 08:10 11:15:44 03:05 185.733 162.92 1
Halloween 4 998 West Solent 08:10 10:55:50 02:45 165.833 166.17 2
Phylla 4 1280 Blackwater sloop 08:10 11:46:19 03:36 216.317 169.00 3
Black Diamond 4 1002 YW Diamond 08:10 11:01:51 02:51 171.850 171.51 4
Essex Melody 4 1060 JOG 08:10 11:33:09 03:23 203.150 191.65 5
Incognito 4 1200   08:10 12:02:03 03:52 232.050 193.38 6
Mouse 4 1063 folkboat 08:10 11:38:41 03:28 208.683 196.32 7
Bardu 4 1080 Gauntlet 08:10 11:45:28 03:35 215.467 199.51 8
Gudrun 4 1160 1938 wood 4 tons 08:10 12:02:28 03:52 232.467 200.40 9
Stella Mai 4 1106 Stella 08:10 12:00:12 03:50 230.200 208.14 10
Lady Mary 4 1100 Harrison Butler 08:10 12:01:00 03:51 231.000 210.00 11
                   
Boat Name Class Handicap Numeric Type/ class Start Time Finish Time Elapsed time Time Mins Corrected Time Position
Rocket 5 1015 Beneteau First 285 08:10 11:09:48 02:59 179.800 177.14 1
Soprano 5 1015 First 285 08:10 11:11:46 03:01 181.767 179.08 2
Trimmer II 5 1190   08:10 11:44:01 03:34 214.017 179.85 3
Fals Cappa 5 1080 Nicholson 32 08:10 11:26:30 03:16 196.500 181.94 4
Slipjig 5 1118 Pandora 23 08:10 11:34:54 03:24 204.900 183.27 5
Wideawake 5 962 Sailing cruiser 08:10 11:34:54 03:24 204.900 212.99 6
Blue Moon 5 944 Super Seal 26 08:10 DNS #VALUE! #VALUE! #VALUE! 7
Geronimo 5 916   08:10 DNS #VALUE! #VALUE! #VALUE! 8
                   
Boat Name Class Handicap Numeric Type/ class Start Time Finish Time Elapsed time Time Mins Corrected Time Position
Wizard 7 1045 ECOD 08:10 11:15:20 03:05 185.333 177.35 1
Delphine 7 1045 ECOD 08:10 11:27:15 03:17 197.250 188.76 2
                   
Boat Name Class   Type/ class Start Time Finish Time Elapsed time Time Mins Corrected Time Position
                   
Stormy Cape 8 0.86 Cape cutter 08:20 11:20:17 03:00 180.283 155.04 1
Lily 8 0.94 2 08:20 12:00:26 03:40 220.433 207.21 2
                   
Boat Name Class Handicap Numeric Type/ class Start Time Finish Time Elapsed time Time Mins Corrected Time Position
Mehefin 9 0.797 Swallow Bayraider 08:20 11:10:25 02:50 170.417 213822.67 1
Bewitched 9 1.029 Sadler 29 08:20   ########## #NUM! #NUM!